Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów i „blokada alkoholowa” – czy jest możliwe i jak uzyskać?
Zostałeś skazany za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości? Został wobec Ciebie orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku z kolizją? Co zrobić, aby skrócić ten zakaz? Zapraszam do lektury i kontaktu z Kancelarią w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i pod numerem telefonu: 603 835 957
Czy możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest możliwe.
Zgodnie z art. 84 § 1 kodeksu karnego, Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środek karny, uznać je za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Należy pamiętać, że przepisu tego nie stosuje się jednak, jeżeli środek karny orzeczono w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Ale w takim przypadku - możesz starać się o zmianę tego zakazu na środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.).
Zgodnie bowiem z art. 182a § 1 kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 2024 r. poz. 706, z późn. zmian, dalej „kkw”) jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Co trzeba zrobić, aby starać się o skrócenie środka karnego lub uzyskać możliwość wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową?
Aby Sąd mógł skrócić okres trwania środka karnego lub orzec dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową – należy złożyć stosowny wniosek.
Sąd nie zrobi tego z urzędu.
Wniosek powinien zostać skierowany do właściwego Sądu, który wydał wyrok w I instancji.
We wniosku musisz wykazać spełnienie ustawowych przesłanek
Co oferuje Kancelaria?
Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania. Sporządzamy pisma i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w pozytywnym zakończeniu sprawy.
Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.