Rozwód – z orzeczeniem winy, czy bez?

Kiedy Sąd orzeka rozwód z orzeczeniem o winie? Czy pozew musi zawierać takie żądanie? Lektura tego artykułu rozwiewa wątpliwości w zakresie orzeczenia winy, w rozkładzie pożycia małżonków. W jednym z poprzednich artykułów poruszony został temat rozwodu. Jest to niewątpliwie „temat rzeka”. W tym artykule skupimy się na orzeczeniu winy w rozkładzie pożycia.

Rozwód – z orzeczeniem winy, czy bez?

Czy orzeczenie winy jest obligatoryjne?

Orzeczenie w zakresie winy – nie jest konieczne. Orzekając rozwód Sąd co prawda orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków - Sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Zatem pozew może zawierać żądanie rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie stron za rozkład pożycia, a Sąd – w razie braku sprzeciwu drugiej strony – odstąpi od badania tej kwestii.

Co w przypadku żądania winy w rozkładzie pożycia?

W przypadku zgłoszenia takiego żądania przez jedną ze stron postępowania rozwodowego – Sąd oczywiście zajmie się ustaleniem winy w rozkładzie pożycia.

Bezsprzecznie wydłuży to sam proces rozwodowy.

Ustalenie winy wymaga udowodnienia, a zatem zgłoszenia wniosków dowodowych w tym zakresie.

Wina w rozkładzie pożycia – jak uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie?

Uzyskanie rozstrzygnięcia stwierdzającego winę wyłącznie jednego małżonka jest wymagające. Należy pamiętać, że nie wystarczy wykazanie samej winy, ale to winy wyłącznej. Sąd bowiem nie stopniuje winy w rozkładzie pożycia. Co za tym idzie – chociażby najmniejszy stopień winy po drugiej stronie – powoduje orzeczenie rozwodu z winy obojga małżonków.

Takie żądanie musi zatem być poprzedzone szczegółową analizą i być poparte „twardymi” dowodami.

Co oferuje Kancelaria

Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania rozwodowego. Sporządzamy pozew i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w mediacji i ugodowym zakończeniu sprawy.

Zapraszam na spotkanie.