Piecza naprzemienna
Czym jest piecza naprzemienna i kiedy Sąd może w ten sposób uregulować opiekę na dzieckiem? Zapraszam do lektury i kontaktu z Kancelarią w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i pod numerem telefonu: 603 835 957.
Czym jest piecza naprzemienna i kiedy pojawia się podstawa do jej ustanowienia?
Piecza nad osobą dziecka to część władzy rodzicielskiej, obok obowiązku zarządu majątkiem dziecka oraz jego reprezentacji.
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym – brak bezpośrednich regulacji związanych z ustanowieniem pieczy naprzemiennej. Jednakże kodeks postępowania cywilnego w art. 59822 i art. 7562 wprost odnosi się do takiego rozstrzygnięcia, w którym opieka rodzicielska będzie wykonywana w ten sposób, że „dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach”. Ponadto wprowadzono kary pieniężne dla strony, która wbrew postanowieniu sądu - ogranicza kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi.
Piecza naprzemienna – jakie szanse istnieją na jej orzeczenie?
Rozwiązanie, w którym dziecko przebywa na zmianę w równych i powtarzających się okresach czasowych u jedno i drugiego rodzica – jest krokiem w dobrą stronę i ma na celu zapobiegać alienacji rodzicielskiej.
Mimo to, jest to narzędzie, z którego w praktyce korzysta się rzadko i niechętnie. Sądy najczęściej godzą się na takie rozwiązanie, w przypadku braku konfliktu między rodzicami, tj. w tych sytuacjach – gdzie rodzice są zgodni co do tej formy opieki. Brak jednak podstaw do takiego zawężania tej regulacji.
W przypadku, gdy rodzice żyją w rozłączeniu, priorytetem powinno być umożliwienie im wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. To czyni instytucję pieczy naprzemiennej preferowaną formą sprawowania jej nad dzieckiem po rozstaniu rodziców.
Co oferuje Kancelaria?
Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania. Sporządzamy pisma wszczynające postępowanie i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w pozytywnym zakończeniu sprawy.
Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.