Odszkodowanie i zadośćuczynienie – o co możesz się starać jako osoba poszkodowana?

Co zrobić, gdy zostaniesz poszkodowany w wypadku? Albo w inny sposób zostanie wyrządzona Tobie krzywda? Co to jest odszkodowanie i czym różni się od zadośćuczynienia? Jakie roszczenia Tobie przysługują? Zapraszam do lektury i kontaktu z Kancelarią w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i pod numerem telefonu: 603 835 957.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie – o co możesz się starać jako osoba poszkodowana?

Co zrobić, gdy zostaniesz poszkodowany?

Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego - kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Jeżeli zatem zostałeś w jakikolwiek sposób poszkodowany – masz prawo żądać do naprawienia tejże wyrządzonej Tobie szkody.

Należy jednak pamiętać, że możliwość żądania naprawienia szkody podlega przedawnieniu. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.

Jakie roszczenia przysługują poszkodowanemu?

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.

W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Podsumowując – poszkodowanemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie, tj. zwrot wszelkich kwot, które wyrównają mi szkodę majątkową. W sytuacji zaś, gdy poszkodowany doznał również krzywdy (szkody niemajątkowej) - może żądać przyznania mu stosownej kwoty tytułem zadośćuczynienia.

Co oferuje Kancelaria?

Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania. Sporządzamy pisma, wezwania, zgłoszenia szkody. Sporządzamy pozwy i reprezentujemy klientów przed Sądem lub ubezpieczycielem. Pomagamy w mediacji i ugodowym zakończeniu sprawy.

Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.