Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Masz problem z ustaleniem spotkań z dzieckiem? Drugi rodzic próbuje izolować dziecko? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zapraszam do lektury i kontaktu z Kancelarią w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i pod numerem telefonu: 603 835 957

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Kontakty z dzieckiem - prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów.

Warto wskazać, że kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem – ale i obowiązkiem rodziców. Zgodnie z art. 113 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Rodzice mogą ugodowo ustalić zakres kontaktów i terminy spotkań z dzieckiem. Nierzadko jednak rodzice nie mogą zgodnie dojść do porozumienia w tej kwestii. Zdarza się również, że rodzic, który ma dziecko pod opieką – stara się ograniczyć kontakt drugiemu z rodziców.

Ustalenie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem – kiedy istnieje podstawa skierowania sprawy na drogę sądową?

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich - rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia.

W razie braku takiego porozumienia – spór rozstrzygnie Sąd.

Rodzic, który nie jest zadowolony z zakresu kontaktów z dzieckiem – może skierować do Sądu wniosek o ustalenie kontaktów.

Wniosek taki składa się we właściwym wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego.

Wniosek podlega opłacie stałej w kwocie 100 zł.

Podstawy i sposoby ograniczenia kontaktów z dzieckiem.

Należy pamiętać, że jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

Sąd opiekuńczy może w szczególności:

  1. zakazać spotykania się z dzieckiem;
  2. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu;
  3. zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd;
  4. ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość;
  5. zakazać porozumiewania się na odległość.

Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.

Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.

Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Co oferuje Kancelaria?

Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania. Sporządzamy pisma i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w pozytywnym zakończeniu sprawy.

Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.