Rozwód – czy Sąd może nie uwzględnić pozwu?
Kiedy Sąd orzeka rozwód? Czy pozew musi zawierać żądanie ustalenia winy? Czy Sąd może odmówić rozwodu i nie uwzględnić powództwa? Lektura tego artykułu rozwiewa wątpliwości w zakresie orzeczenia winy i podstaw rozwodu.

W cyklu artykułów o rozwodzie poruszam szereg tematów z tym związanych. Jest to niewątpliwie „temat rzeka”. W tym artykule skupimy się na podstawach rozwodu, orzeczeniu winy w rozkładzie pożycia i odpowiedzi na pytanie – czy Sąd może odmówić rozwodu?
Kiedy powstaje podstawa do złożenia pozwu o rozwód?
Czy Sąd może odmówić uwzględnienia powództwa?
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
W praktyce i w dzisiejszych czasach są to na pewno rzadkie przypadki. W mojej ponad trzynastoletniej praktyce – nie zdarzyło się, aby Sąd oddalił powództwo o rozwód.
Czy orzeczenie winy jest obligatoryjne?
Orzeczenie w zakresie winy – nie jest konieczne. Orzekając rozwód Sąd co prawda orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków - Sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Zatem pozew może zawierać żądanie rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie stron za rozkład pożycia, a Sąd – w razie braku sprzeciwu drugiej strony – odstąpi od badania tej kwestii.
Co oferuje Kancelaria
Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania rozwodowego. Sporządzamy pozew i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w mediacji i ugodowym zakończeniu sprawy.
Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.