Alimenty na dziecko – jak uzyskać i o jaką kwotę wystąpić?
Kiedy wystąpić o alimenty? Jaka kwota jest należna? Jak napisać pozew? Zapraszam do lektury i kontaktu z Kancelarią w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i pod numerem telefonu: 603 835 957.
Kiedy powstaje podstawa do żądania alimentów?
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Z zasady zatem rodzice realizują swój obowiązek alimentacyjny w naturze. W sytuacji rozstania rodziców i życia w rozłączeniu – rodzic, który nie sprawuje bieżącej pieczy nad dzieckiem – obowiązany jest do pieniężnych świadczeń alimentacyjnych.
O jaką kwotę alimentów można wystąpić?
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Należy zatem oszacować konieczne potrzeby dziecka i możliwości rodzica, zobowiązanego do alimentacji. Im wyższe możliwości majątkowe zobowiązanego – tym wyższe alimenty. Zasadą jest równa stopa życiowa dziecka i zobowiązanego do zapłaty alimentów.
Ja w swoje praktyce uwzględniam m.in.:
-
opłaty za czynsz, prąd, gaz, ścieki i wszelkie opłaty związane z prowadzeniem domu
-
raty kredytu,
-
opłaty za telefon, tv,
-
ubrania, buty i dodatki,
-
żywność,
-
opłaty związane ze szkołą/przedszkolem/żłobkiem,
-
lekarstwa,
-
leczenie,
-
kieszonkowe,
-
drobne rozrywki, bilety do kina, książki, gry itp.,
-
wakacje, wyjazdy itp.
Jak napisać pozew?
Pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:
-
dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
-
oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;
-
wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
-
informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia;
-
pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:
a. wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
b. dokonanie oględzin;
c. polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
d. zażądanie dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz z uprawdopodobnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać.
Co oferuje Kancelaria?
Kancelaria pomaga na wszystkich etapach postępowania. Sporządzamy pozew i reprezentujemy klientów przed Sądem. Pomagamy w mediacji i ugodowym zakończeniu sprawy.
Zapraszam na spotkanie w siedzibie Kancelarii przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4a/U1 w Stargardzie i kontakt pod numerem telefonu: 603 835 957.